kradzione samochody w Polsce
Różne

Najczęściej kradzione marki samochodów w 2019 roku?

Kradzież samochodów to zjawisko, z którym w Polsce wciąż często można się spotkać. Mimo coraz lepszych zabezpieczeń, określona grupa aut narażona jest na ryzyko. Złodzieje sugerują się często nie tylko wartością całych samochodów, ale przede wszystkim popytem na części zamienne wybranych modeli.

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Choć liczba skradzionych samochodów z roku na rok spada, wciąż wynosi powyżej 10 tysięcy sztuk. Wspomniany rozwój systemów alarmów i zabezpieczeń w autach przestaje stanowić wyzwanie dla złodziei. Postęp technologiczny ma również znaczący wpływ na stosowane przez nich techniki, dlatego nawet zupełnie nowe pojazdy mogą stać się obiektem zainteresowania.

Nie da się całkowicie zabezpieczyć przed kradzieżą wybierając określony model samochodów, ponieważ każdy z nich może trafić w ręce złodzieje. Jednak według statystyk niektóre marki i modele są o wiele bardziej narażone niż pozostałe.

Kradzione marki a region Polski

Obserwatorzy prowadzący statystyki dotyczące kradzieży samochodów w Polsce zauważyli ciekawe zjawisko, jakim są różnice w wybieranych markach i modelach przez złodziei działających w określonych częściach kraju. Okazuje się bowiem, że w większych miastach najczęściej kradzione są samochody japońskie, przede wszystkim Mazdy i Toyoty, a także nowsze modele aut niemieckich, przede wszystkim Audi i Volkswagena. Złodzieje z mniejszych miejscowości i wsi wybierają modele starsze, wśród których  znajdują się Ople, Skody, a także kilkuletnie Volkswageny Passaty i Golfy.

Dlaczego te auta są kradzione?

W przypadku starszych modeli kluczowym zyskiem dla złodzieja jest sprzedaż używanych części. W Polsce większość kierowców jest posiadaczami co najmniej kilkuletnich pojazdów, których eksploatacja często związana jest z licznymi naprawami. W przypadku nowszych aut złodziei kusi szybka możliwość sprzedaży pojazdu po cenie niższej od ceny rynkowej. Korzystanie z takich okazji jest zjawiskiem powszechnym, jednak w przypadku trafienia na zaskakująco atrakcyjną propozycję należy zachować środki szczególnej ostrożności.