Wniosek o dowód osobisty

Dowód osobisty jest bardzo ważnym dokumentem. Potwierdza ona naszą tożsamość i obywatelstwo. Bez niego nie jesteśmy w stanie załatwić większości spraw, a także wyjechać za granicę. Aby go otrzymać lub przedłużyć jego ważność należy złożyć wniosek o dowód osobisty. W tym artykule dowiesz się gdzie to zrobić, jakie są koszty i jak to zrobić.

Kto może złożyć wniosek o dowód osobisty?

Wniosek o dowód osobisty musi złożyć każdy kto ukończył 18 rok życia, a nie ma jeszcze dowodu, a także osoba, która chce go wymienić, ponieważ zmieniła dane osobowe. Natomiast wniosek może złożyć każdy kto kończy 18 lat za mniej niż 30 dni i jest polskim obywatelem, który mieszka poza granicami kraju.

Gdzie złożyć wniosek o dowód osobisty?

Wniosek o dowód osobisty możemy złożyć w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Nie jest to zależne od naszego zameldowania. Po złożeniu wniosku otrzymasz potwierdzenie, a usługa jest bezpłatna.

Jak złożyć wniosek?

Wyrobienie dowodu osobistego wymaga pobrania wniosku z intrentu i jego wypełnienie. Następnie należy złożyć dokumenty w urzędzie, gdzie urzędnik pobierze twoje odciski palców i wykonasz podpis, który zostanie umieszczony na dowodzie. Nie zapomnij zabrać ze sobą zdjęcia, które zostanie umieszczone w dowodzie. Kolejnym krokiem jest otrzymanie potwierdzenia złożenia wniosku i oczekiwanie na dowód osobisty. Termin oczekiwania to maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Gotowy dowód otrzymasz w urzędzie. Pamiętaj, aby odebrać go osobiście.

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *